Ako vybrať pásky a koncovky na prút?

Rybárske prúty sú schopné vydržať neskutočné veci pri súboji s rybou alebo pri nahadzovaní, na to sú koncipované a ak ich nepreťažujeme, žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Inak je tomu pri transporte, či už ide o pár stoviek metrov k vode alebo stokilometrové výpravy na vzdialené revíry. Voľne sa povaľujúcim dielom hrozí veľa neplánovaných ohrození, ktorým by sme sa mali snažiť predchádzať. V zásade to nie je vôbec nič zložité.

Rybárske prúty sú schopné vydržať neskutočné veci pri súboji s rybou alebo pri nahadzovaní, na to sú koncipované a ak ich nepreťažujeme, žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Inak je tomu pri transporte, či už ide o pár stoviek metrov k vode alebo stokilometrové výpravy na vzdialené revíry. Voľne sa povaľujúcim dielom hrozí veľa neplánovaných ohrození, ktorým by sme sa mali snažiť predchádzať. V zásade to nie je vôbec nič zložité.

Doba čítania 5 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Než prút vložíme do puzdra

Alebo pred prenášaním či na dlhšie alebo na kratšie vzdialenosti a pre uloženie napríklad doma v skrini alebo v dielni by sme si mali zvyknúť používať základné pomôcky, ktorými sú pásiky na suchý zips. Tie nám poslúžia na to, aby diely rozloženého prútu neboli uložené voľne a pri manipulácii s rozloženými prútmi nedošlo k ich poškodeniu alebo strate niektorého dielu. Pomocou pásikov v hornej a dolnej časti prútu dôjde k spoľahlivému zaisteniu, zapnutie aj rozopnutie pásky je dielom okamihu, sú totiž na spodnej strane vybavené suchými zipsami.

Pásky používame najčastejšie na jeden prút v počte dvoch, k pevnému spojeniu to bohato postačí a kedykoľvek máme hneď prúty zase k dispozícii. Možno takto spojiť aj prúty s upevnenými navijakmi, prípadne aj s prevlečeným vlascom alebo šnúrou v očkách a naviazanou koncovou montážou. Takže po príchode k vode stačí prút zostaviť a môžete chytať. Podľa typu prútu a počtu dielov zvolíte dĺžku a šírku pásky, pre tenšie prúty (na feeder, ľahkú prívlač a plávanú) postačia spravidla samozrejme pásky kratšie, u prútov so silnejším profilom (morské prúty, sumcové prúty a kaprové špeciály) volíme radšej dlhší vzor. Vďaka suchému zipsu je možnosť použitia veľmi variabilná.

Pásky na suchý zips

Môžeme si ich pre prehľadnosť rozdeliť na dve skupiny. Najjednoduchším, pritom funkčným a cenovo najprístupnejšie riešením sú textilné pásky so suchým zipsom na spodnej strane. Obyčajný princíp asi netreba nijako podrobnejšie vysvetľovať, diely, ktoré chcete spojiť, priložíte k sebe, obtočíte páskou a pritiahnete. Suchý zips diely podrží pri sebe a môžete pochodovať okolo vody až na svoje vytúžené lovné miesto. Potom ich stačí ľahkým ťahom rozpojiť a sňať.

Pomocou textilných pások môžete pochopiteľne spojiť pre ľahký transport i ďalšie rybárske propriety, ako sú napríklad, podberáky, hák na vylovovanie - gaf, vidličky alebo diely stojanov, tyče z konštrukcie bivaku a ďalšie. Páska je jednoducho šikovný pomocník, ktorý sa hodí na všeličo. Často sú opatrené aj krúžkom, teda možno spojené prúty ľahko zavesiť.

Väčší komfort a dokonalejšie spojenie prútov pre transport poskytnú neoprénové pásky na suchý zips, ktoré práve vďaka použitému pružnému materiálu zaistia dokonalé uchytenie dielov zloženého prútu. Neoprén navyše nie je potrebné po použití nijako vysušovať, je to materiál, ktorému voda neuškodí. Pre spojenie naozaj silných a ťažkých prútov vyberte pásky s väčšou šírkou, bude u nich totiž vďaka tomu aj väčšia plocha pre kontakt segmentov suchého zipsu a pásik tak udrží dôkladné zaťaženie.

Pri uťahovaní nepoužívajte nadmernú silu, prúty budú vďaka spojeniu na dvoch miestach držať pohromade dostatočne pevne aj bez toho. Suchý zips je najlepšie pri nepoužívaní ochrániť zapnutím alebo vložiť do ochranného vrecka, inak sa (najmä na diel s jemnými háčikmi) ľahko zachytia drobné nečistoty a funkčnosť suchého zipsu sa tým môže výrazne znížiť. A čistiť zanesený diel suchého zipsu je veľmi nepríjemná sizyfovská práca.

Ochrániť oba konce prútu

je skutočne potrebné v každom prípade. Pre dlhé transporty použijeme radšej špeciálne puzdrá a tubusy, aj pre krátky transport by sme ale mali predovšetkým špičku a spojky, teda horné a dolné časti rozloženého prútu dobre ochrániť. Koncovky sú vyrábané v rôznom prevedení a občas sa výrazne líšia, vždy ide ale o to, aby koncové časti prútu boli v bezpečí pred poškodením a pred vniknutím nečistôt, čo u odstránených spojok môže byť príčinou nečakaných problémov.

Lacné a praktické

sú jednoduché koncovky na prúty, zhotovované najčastejšie z EVA (teda syntetickej tkaniny na báze etylén-vinyl-acetátu), teda klasické koncovky na prúty. Svojmu účelu poslúžia veľmi dobre, ochránia pochopiteľne i koncové očko, ktoré by mohlo byť v prípade poškodenia kameňom úrazu a znepríjemniť či tiež znemožniť používanie prútu, pretože pri vážnejšom poškodení koncového očka dochádza k štiepeniu a narušeniu vlasca alebo šnúry, čo je vec, ktorej sa iste každý chce vyhnúť.

Tieto koncovky sa upevňujú na oba protiľahlé konce zloženého prútu po navlečení pomocou šnúrky alebo lepšie suchého zipsu. Vo vnútri sa nachádza mäkká výstelka, chrániaca prúty pred nárazom a mechanickým poškodením, ľahko ich nasadíte aj zložíte a váš obľúbený prút je v bezpečí. V špičke býva vystlanie zdvojené alebo je z vonkajšej strany koncovka zosilnená. V sade spravidla nájdete jeden návlek určený na špičku a jeden (o niečo širší) kam umiestnite rukoväť spodného dielu prútu.

Väčší komfort a záruka istoty

je to, čo vám prinášajú neoprénové špičky. Ide vlastne o rovnaký ochranný prvok, k jeho zhotoveniu bol použitý kvalitný odolný neoprén, takže ochrana proti mechanickému poškodeniu je naozaj dobrá. Ide predovšetkým o pomôcku na kratšie transporty za zlých svetelných podmienok, mokra a po nerovnom povrchu, jednoducho istota je istota.

Aj tieto neoprénové koncovky sa upevňujú najčastejšie pomocou pružného pásika, ktorý je súčasťou špičky a je opatrený suchým zipsom. Montáž aj snímanie sú otázkou okamihu, za ten pocit istoty použitie takejto ochrany rozhodne stojí. Pre dlhšie transporty je vždy vhodné použiť špeciálne tubusy alebo zosilnené prepravné puzdra, ktoré prút spoľahlivo ochránia aj za náročných podmienok.